Sirius – Canis Maior


Sirius – Canis Maior

Sirius-Canis Maior

Wybór nazwy dla naszej hodowli nie był łatwy. Chcemy aby sama nazwa ukazywała psy jakie hodujemy, wzór ku któremu dążymy i zaangażowanie jakie wkładamy w wychowanie naszych psów i szczeniąt tak aby sam ich charakter budził dumę i podziw. Idąc tym torem znaleźliśmy łacińską nazwę gwiazdozbioru Wielkiego Psa czyli „ Canis Maior ” który należy do rodziny gwiazdozbiorów Oriona.
Jego najjaśniejsza gwiazda miała ogromne znaczenie dla starożytnych Egipcjan, którzy nazywali ją Sotis. Syriusz (łac. Sirius) uważany był za boską gwiazdę i czczony. Pierwszy wschód (15 czerwca) zwiastował doroczne wezbranie wód Nilu. Dla ludności zamieszkującej Egipt była to informacja niezwykle ważna, regularne wylewy zapewniały żyzność ziem doliny Nilu. Znaczenie Syriusza w dziejach Egiptu było związane z boginią Izydą, siostrą i małżonką Ozyrysa. Symbol psa pochodzi z wcześniejszego okresu, kiedy gwiazdę tę identyfikowano z bogiem o głowie szakala – Anubisem. Grecy przyswoili wcześniejsze opowieści o Syriuszu, a sam gwiazdozbiór utożsamiali z myśliwskim psem mitologicznego olbrzyma Oriona, towarzyszącego mu wraz z Małym Psem w polowaniu. Zgodnie z legendą psy myśliwskie Oriona, jeden duży, drugi mały, ścigają przez wieczność po niebie Zająca. Greccy pisarze Eratostenes i Hignus uważali, że Wielki Pies reprezentował Laelapsa, psa tak szybkiego, że nie umknęła mu żadna ofiara, oprócz lisa z góry Teumessos, którego przeznaczeniem było nigdy nie zostać złapanym. Lailapsos został wysłany w niekończącą się pogoń za lisem, zesłanym przez Apolla na zgubę mieszkańców miasta Teby, na północ od Aten. Zeus zakończył pościg zamieniając te zwierzęta w kamienie i umieścił psa na niebie jako Wielkiego Psa, daleko od Lisa. Arabowie zobaczyli w gwiazdach Canis Major i Canis Minor wierne psy myśliwskie Oriona. Odzwierciedla się to w arabskiej nazwie tego gwiazdozbioru Al Kalb al Jabbar 'Pies Olbrzyma’.

Jak odnaleźć konstelację

Najjaśniejsza gwiazda konstelacji, a jednocześnie najjaśniejsza z gwiazd na nocnym niebie – Syriusz – sprawia, że łatwo odnaleźć gwiazdozbiór. Można go odszukać, również w inny prosty sposób, wykorzystując trzy gwiazdy w pasie Oriona (Mintaka — delta Orionis, Alnilam — epsilon Orionis, Alnitak — zeta Orionis). Wskazują one na lewo od siebie właśnie Syriusza.

Dlaczego „Sirius – Canis Maior”

Postanowiliśmy że naszą hodowlę nazwiemy z łaciny „ Sirius – Canis Maior ”. Sirius ze względu na najjaśniejszą gwiazdę która była niezwykle ważna dla starożytnych Egipcjan i symbolizowała wylewy Nilu które były wyznacznikiem urodzaju. Canis Maior ze względu na gwiazdozbiór z którego pochodzi Syriusz. Wielki Pies jest symbolem niepokonanego łowcy i myśliwego ale także jest darem bogini łowów Artemidy dla Oriona. Chcemy aby i nasze psy były majestatyczne, szybkie, wytrzymałe, zbudowane jak na psa gończego przystało ale także eleganckie i nastawione na pracę z człowiekiem psy rodzinne. Podstawę stanowi jednak zdrowie naszych psów to ono jest dla nas najważniejsze.