Psy od nas … Praca i Sport


.    W naszej hodowli psy są przede wszystkim naszymi towarzyszami. Śpią w domu na swoich legowiskach, towarzyszą nam w licznych wycieczkach nie tylko w kraju ( Shana towarzyszyła nam w Pradze, Wiedniu, Budapeszcie). Dokładamy wszelkich starań, aby oprócz bycia dobrze z socjalizowanym i stabilnym psychicznie czworonogiem były także nastawionym na pracę z człowiekiem psem rodzinnym.

  Socjalizacja.

   To podstawa od której należy zacząć dlatego już po tygodniu od przybycia do nas pierwszej suczki Shany zaczęliśmy socjalizację w pełnym tego słowa znaczeniu: spacery po mieście, kilkugodzinne wypady na wybiegi dla psów, spotkania i spacery z dziećmi, wypady do ZOO i nad morze. Nadal dokładamy wszelkich starań aby stawała naprzeciw różnym wyzwaniom. W naszej hodowli dbamy o wszechstronny rozwój szczeniąt. Oprócz oczywistej pieczy nad ich zdrowiem fizycznym nie zaniedbujemy także ich charakterów. Wiemy jak ważna jest wczesna socjalizacja szczeniąt. Pieski od najmłodszych chwil żyją w bliskim kontakcie z domownikami. Poznają typowe odgłosy domu i podwórka, poznają inne zwierzęta i ludzi. Dzięki takiemu podejściu do socjalizacji, w przyszłości będą pewne siebie i nastawione na współpracę z człowiekiem.

Edukacja.

   To kolejny etap który stanowi fundament nie tylko do pracy z psem poprzez więź którą tworzy ale także do bezproblemowego życia z czworonogiem. Do ukończenia 12 miesiąca sama uczyłam Shanę podstaw posłuszeństwa, jednak wraz z nabywaniem przez nią nowych umiejętności postanowiłam zapisać nas do szkoły dla psów i tak trafiliśmy do Małgorzaty Jędrzejczak, która jest właścicielem i trenerką w szkole UniwerPSYtet. To Gosia namówiła nas na udział w zawodach Rally-O. Oprócz zajęć z posłuszeństwa kilkukrotnie uczestniczyłyśmy w zajęciach z Agility. Szczenięta będą także od pierwszych chwil uczone współpracy z człowiekiem. Pragniemy, aby jak najwięcej młodych psiaków które wyjdą z naszej hodowli spełniało się także na szkoleniach czy zawodach. Wiemy jak niewielu reprezentantów tej rasy może pokazać swoje umiejętności dlatego też chcemy przełamać ten stereotyp, że RR nie jest psem przeznaczonym do pracy i udziału w zawodach typy Rally-O, Obedience czy egzaminów PT.

Sport.

   Jak na Rhodesiana przystało, musi być on psem pełnym energii i chęci do pogoni. Shana wielokrotnie brała udział w zawodach sprawdzających jej umiejętności także w tej kwestii, i spisała się na medal! Oprócz wspomnianych już wcześniej zawodów z posłuszeństwa na luzie bierzemy udział w zawodach Top Speed Dog ( bieg na 40 m) to na nich właśnie zdobyłyśmy IV miejsce w Polsce w 2015 roku. Jednak nie krótkie dystanse, a raczej długi bieg sprawia jej najwięcej radości. Coursing jest tym co kochają RR. Na III konkursowych biegach rasy Rhodesian Ridgeback, Shana zostawiła w tyle znacznie bardziej doświadczoną konkurencję i zajęła I lokatę w sukach oraz III we wszystkich RR, jest to jedno z ważniejszych dla nas osiągnięć, aby jak najlepiej przygotować się do nich często jeździmy z Shaną na rowerze, rolkach czy też tradycyjnie idziemy pobiegać. Szczenięta mają do dyspozycji całą naszą posesję, a więc są w dobrej kondycji, aby w starszym wieku spełniać się także w sporcie po uprzednich przygotowaniach.

Praca.

   To ojciec Shany był dla nas inspiracją i dzięki niemu zrozumieliśmy że Rhodesian może być także psem pracującym. W tym celu postawiliśmy na porządne fundamenty z posłuszeństwa które są podstawą wszelkiej pracy z psem. Chcemy aby Shana poszła w ślady ojca i została psem pracującym w kynoterapii. Nasz debiut w pracy z dziećmi odbył się podczas „ Nocy Naukowców ” w Szczecińskim Gimnazjum nr. 14, tam przedstawialiśmy podstawowe umiejętności naszych psiaków z posłuszeństwa i zaprezentowaliśmy kilka sztuczek. Naszym marzeniem jest stworzenie domowej hodowli pracujących Rhodesianów. Mamy także pewne plany co do naszych przyszłych przedstawicieli tej wspaniałej rasy, ale o tym później.