Pies a dziecko…


Temat poruszany niezwykle często na forach, portalach społecznościowych i podczas zwykłych rozmów z przyjaciółmi przed zakupem pupila. Wiele osób zastanawia się jak pies odnajdzie się w jego rodzinie, czy nie będzie sprawiał problemów w kontaktach z dzieckiem i czy najzwyczajniej w świecie pies takich gabarytów nie zrobi dziecku krzywdy. Jestem zdania że wszystko musi przebiegać pod kontrolą nie ważne są tutaj gabaryty psa czy wiek dziecka. Każdy musi się nauczyć współżycia w rodzinie.

W naszym życiu najpierw były RR, dopiero gdy Shana była w wieku 4 lat, a Adara skończyła 10 miesięcy w naszym domu pojawiła się nasza cudowna córeczka Pola. Znam swoje psy na tyle że byłam pewna iż zaakceptują małą po naszym powrocie ze szpitala, bez jakichkolwiek problemów. Jednak dziewczyny okazały się być rewelacyjne. Shana jak na pies szkolonego do pracy z dziećmi powąchała naszego nowego członka rodzinny, zaakceptowała i to jej wystarczyło. Adara ku mojemu miłemu zaskoczeniu okazała się być bardziej wylewna w uczuciach od matki i odkąd tylko zobaczyła małą nie opuszczała jej na krok. Na każdy płacz reagowała natychmiastowo przybiegając i oceniając sytuację, za każdym razem gdy ktoś trzymał małą na rękach chodziła za nim krok w krok. Podczas karmienia obie kładły się przy mnie i czuwały nad Polą. Zasłaniały małej wejście na schody, bawiły się w ganianego, pozwalały jej na wszystko, a Pola …. a Pola biegnie do mnie z miską gdy widzi że Adara czeka już na schodach na kolację by nakarmić je z ręki i obie zaskakują mnie codziennie nowymi pomysłami 🙂 Możliwość obserwacji ich wspólnych relacji jest czymś czego nie da się opisać słowami <3 to po prostu miłość od pierwszego wejrzenia <3

By wprowadzić odpowiednio dziecko do domu z psem, musimy znać przede wszystkim dobrze swojego pupila, a to wiąże się z jego wcześniejszą socjalizacją i wychowaniem. Dziecko nauczy się wraz z własnym rozwojem odpowiedniego kontaktu z psami, jak również empatii, cierpliwości, spokoju, opanowania i miłości. Nieco inaczej jest gdy prowadzamy szczenię do domu z dzieckiem. Wtedy wszystko zależy od naszego dziecka 🙂 Każdy rodzic powinien uświadomić swoją pociechę że pies TO NIE ZABAWKA i nie można go tak traktować. Każdy szczeniak podczas wymiany zębów szczególnie będzie gryzł wszystko i wszystkich jeśli nie przekierujemy odpowiednio jego zainteresowania na zabawkę czy dużą wołową kość 🙂 Nieco inaczej ma się sprawa jeśli dziecko boi się psów… wtedy praca jest cięższa i mozolna ale efekty pomogą dziecku w życiu na co dzień, jeśli do tej pory „sztywniało” na widok obcego psa zbliżającego się do nich z nieznanymi zamiarami. Wszystkiego można się nauczyć i na wiele można się przygotować jednak każdy przypadek jest indywidualny i nie ma złotej rady.

RR to idealny moim zdaniem pies dla dzieci. Są one delikatne, ciepłe i otwarte na kontakt z dziećmi jeśli tylko są odpowiednio prowadzone. To dlatego maluchy mają kontakt z dziećmi już od swoich narodzin i jak często wspominają nowi właściciele …. jeszcze długo „merdają ogonkiem na widok dziecięcego wózka”.

Jako matka, hodowca i psi behawiorysta służę nowym właścicielom swoją wiedzą i doświadczeniami w kontaktach pies-dziecko o każdej porze dnia 🙂

Sylwia