Ciąża „A” „tydzień po tygodniu”


9 tydzień
W tym tygodniu zaczyna rozpuszczać się czop śluzowy chroniący płody, zaobserwowaliśmy w tym okresie lekkie upławy przezroczystej substancji bezzapachowej. Waga Shany przed porodem: +8 kg. Suka staje się w tym okresie niespokojna, szuka sobie odpowiedniego miejsca, częściej oddaje mocz i kał. Do 24 godzin przed porodem można zaobserwować spadek temperatury u nas był on bardzo wyraźny i wynosił – 1,5 st. C. Kolejnym sygnałem zbliżającego się porodu jest dyszenie, sapanie połączone z „układaniem legowiska”. Gdy odeszły już wody płodowe byłam pewna, że zaraz zobaczę pierwszego malucha urodzonego pod naszą gwiazdą <3 I tak o 3.26 na świat przyszła złota dziewczynka <3 Wrażenia były przy tym ogromne. Tuż po niej pojawiło się kolejno 3 chłopców i akcja porodowa ustała przed południem. USG wykazało że w macicy nie znajduje się więcej płodów tak więc na świat przyszły 4 wspaniałe szczenięta, wszystkie żywe, zdrowe, z odpowiednim odruchem ssania, posiadające długie piękne pręgi. Jestem dumną babcią ! Waga Shany po porodzie: +3,5 kg.

q 


8 tydzień
Na początku tygodnia płody mają wielkość około 12 cm, w tym czasie następuje także zaokrąglenie się Shany w okolicach żeber. Shana od początku ciąży nie ma wyliczanej dziennej dawki pokarmowej, w tym tygodniu zjada około 150% standardowej dziennej porcji pożywienia przed ciążą. Shana coraz więcej czasu spędza leżąc na kanapie, miewa też dni w których nie ma ochoty na jedzenie. Pod koniec tego tygodnia można wykonać badanie RTG w celu dokładnego policzenia ilości płodów, zrezygnowaliśmy jednak z niego, w końcu kobietom w ciąży też się nie wykonuje takiego badania.

day 53


7 tydzień
Postępuje kostnienie kręgosłupa i palców. Podczas osłuchiwania stetoskopem suki można usłyszeń już szczenięta. W 47 dniu byliśmy na kontrolnej wizycie u lekarza weterynarii, stwierdził on że płody są ruchliwe i poprawnie się rozwijają. Pod koniec tygodnia można wyczuć z zewnątrz wewnętrzne ruchy szczeniąt. Na sutkach zaczynają występować krople przezroczystego płynu. Zaczynamy przyzwyczajać Shanę do porodówki.

Day 49 (2)


6 tydzień
W tym tygodniu różnicuje się płeć szczeniąt, i pod koniec tygodnia osiągają one około 7 cm. W 39 dniu udaliśmy się na kontrolne badanie USG aby zobaczyć jak miewają się nasze maluszki. Na obrazie widoczna głowa, oczy, pysk, serce, łapy, kręgosłup i żołądek. Maluchy bardzo żywotne widać ruchy na monitorze urządzenia, zdrowe ( wielkość: ok. 6 cm., głowa: ok 14 mm). Przybliżony termin porodu 23 październik. Waga Shany: + 3,1 kg.

14446001_1782851098649352_1512282001341820105_nday 40


 5 tydzień
Rozwijające się zarodki zaczynają zajmować coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, można zaobserwować „zaokrąglone kształty u Shany”. W tym tygodniu rosnące szczenięta zaczynają porastać sierścią. Od 35 dnia rozwijające się szczenię nie jest już zarodkiem a płodem. kończy się etap embriogenezy a nasze maluszki mają już wykształcone powieki, uszy i rozdzielone palce.
14352343_1778961462371649_3629519570476465356_o14449785_1780943822173413_781928838056268988_n

4 tydzień
W zarodku rozwijają się wątroba, szczęki, oczy, uszy i nos. W tym tygodniu zaobserwowaliśmy także śluz, który świadczy o zamykaniu się szyjki macicy. Pod koniec tygodnia zarodki mają wielkość orzechów włoskich. W 24 dniu ciąży postanowiliśmy ją potwierdzić poprzez badanie USG. Są nasze małe fasolki 😀 Wiemy że jest to ciąża mnoga, jednak przez fakt dość wcześnie wykonanego badania nie możemy niestety policzyć ilu szkrabów możemy się spodziewać, w przybliżeniu jednak ich ilość waha się od 4 – 7. Waga Shany +1,5 kg.

22 dzień ciąży


 

3 tydzień
Trwa intensywny rozwój płodów ich wielkość pod koniec tygodnia wynosi ok. 5 mm. W tym tygodniu zaczyna się formować kształt główki, ciała oraz zaznacza tworzyć się kręgosłup. Kształtuje się także ośrodkowy układ nerwowy którego cewa nerwowa zamyka się w 20 dniu ciąży.

Bez tytułu


2 tydzień
Od około dwunastego dnia zygoty które dotarły do macicy poszukują swojego miejsca do implantacji. Około14 dnia pierwsze zarodki zagnieżdżają się w ścianach macicy i każdy z nich zaczyna wytwarzać własne łożysko, które stanowi swoiste połączenie pomiędzy organizmem matki i rozwijających się zarodków. Dzięki łożysku dochodzi do wymiany substancji chemicznych pomiędzy matką a rozwijającym się szczenięciem.

day 5


1 tydzień
Spędziliśmy niezwykły tydzień w Paderborn.
Chcieliśmy obejrzeć okolicę, ale głównym celem naszej podróży było długo wyczekiwane spotkanie Shany z Bomą.
Wszystko poszło po naszej myśli, w końcu od pierwszego wejrzenia (rok wcześniej podczas dokonywania przez nas wyboru reproduktora) rude już poczuły do siebie miętę ;).
Shana jakby wiedziała że musi dbać o siebie od momentu pierwszej randki zaczęła jeść za dwóch!
Około 4 dnia zakończył się cieczka u Shany, a apetyt pozostał bez zmian.
W tym czasie uwolnione plemniki wędrują do dojrzałych komórek jajowych i dochodzi do zapłodnienia,
następnie  zygoty (zapłodnione komórki jajowe) docierają kolejno jajowodami do rogów macicy, aby znaleźć swoje miejsce.

Shana & Boma