Z zawodu jestem magistrem biotechnologii, zdobyta podczas nauki wiedza na temat genetyki, dziedziczenia, anatomii, morfologii i fizjologii zwierząt znacznie ułatwia mi i pomaga dokonywać odpowiednich wyborów podczas prowadzenia hodowli, doboru reproduktora czy w zwykłym codziennym życiu pełnym treningów pozwala mi odpowiednio je dozować bez uszczerbku dla psiaków 🙂 Na początku słuchałam rad wielu osób, jednak z upływem czasu i wraz ze zdobywaniem nowej wiedzy kynologicznej wiem że ile jest osób tyle jest różnych zdań, dlatego też teraz swoje wybory konsultuję z kilkoma innymi istotnymi hodowlami których priorytety są podobne do naszych, w tym też jeden z najistotniejszych głosów ma „głos Afryki” czyli jednej z większych i najbardziej cenionych hodowli Rhodesianów która znajduje się w samej kolebce pochodzenia tej rasy.
Kynologiem jestem z zamiłowania i pasji, od 2018 roku jestem także certyfikowanym behawiorystą, a sama tresura psów interesowała mnie od dziecka kiedy to jako kilkuletnia dziewczynka czerpałam większą radość z nauki psa podawania łapy niż z zabawy lalkami, tym samym w 2022 roku ukończyłam kurs „Instruktor szkolenia psów ” z wyróżnieniem. Swoją wiedzę stale pogłębiam o literaturę kynologiczną i weterynaryjną. Duży nacisk kładę na genetykę, zdrowie i wychowanie dobrych psów pracujących. Biorę udział też w licznych seminariach zarówno teoretycznych jak i teoretyczno praktycznych oraz szkoleniach prowadzonych przez ZKwP w Szczecinie. Jestem także czynnym członkiem oddziału Związku Kynologicznego w Polsce i w ramach możliwości staram się pogłębiać wiedzę i wymieniać spostrzeżenia z innymi hodowcami, nie koniecznie posiadaczami psów tej samej rasy. Skupiam się na psach pracujących ale nie tylko.
Seminaria w jakich brałam udział to między innymi:
- seminarium „Psychologia zwierząt vs psychologia ludzi” – dotyczące problemów wychowawczych, rozwoju psychicznego psa, etapach jego rozwoju oraz krytycznych w życiu psiakach momentach podczas których są one niezwykle wrażliwe na wpływ środowiska.
- seminarium „Rozród psów oraz asysta porodowa” – dotyczące budowy narządów rodnych psów, doboru terminu krycia, zmian zachodzących w organizmie suki oraz przebiegu porodu.
- „W zdrowym ciele zdrowy pies” – dotyczące odpowiedniego żywienia psów sportowych, przeprowadzenia rozgrzewek, samych treningów, kontuzjach podczas treningów oraz anatomii psa i wadach wrodzonych.
- Seminarium z tropienia użytkowego organizowane przez szczecińską grupę tropiącą „Na Tropie” – seminarium teoretyczno-praktyczne z którego zdobytą wiedzę staram się wykorzystać w praktyce podczas szkolenia Niry i Adary.
- „Bezpieczna komunikacja psa z dzieckiem” – zajęcia praktyczne gdzie pracowałam razem z Shaną przygotowując ją do kynoterapii.
- Handling
Zakres wiedzy zdobytej na innych szkoleniach i warsztatach:
- Filogeneza
- Morfologia i anatomia psów
- Choroby psów
- Podstawy fizjologii
- Handling i grooming
- Genetyka
- Aspekty prawne hodowli psów rasowych
Zdobytą wiedzę chętnie wykorzystuję w hodowli, czego efektem są nasze psy i psy pochodzące z naszej hodowli. Wszystkim właścicielom służę radami o każdej porze dnia i nocy, a jeśli sama się waham mam zaprzyjaźnione osoby takie jak: trener psów, rehabilitant psów, pozorant IPO, lekarze weterynarii, behawiorysta i zoopsycholog które równie chętnie pomogą.