Jak to się zaczęło ….


Psy były w naszym życiu od zawsze i tak już mamy nadzieję pozostanie. Pamiętam jak babcia opowiadała mi o swojej suczce, która nie odstępowała mnie na krok od czasu kiedy zaczęłam raczkować. Pierwszy mój psiak pojawił się gdy miałam 12 lat, była to nie duża suczka sięgająca do kolan i będąca typowym psiakiem nie należącym do żadnej ze znanych ras.
.   Wraz z rozpoczęciem własnego dorosłego życia wyprowadziłam się na okres studiów z rodzinnego domu, aby zamieszkać w Szczecinie. Okres 2,5 roku w ciągu którego nie było w naszym mieszkaniu psiaka był dla mnie patrząc teraz z perspektywy czasu okresem w którym czegoś mi brakowało. Pewnego dnia bez chwili wątpienia stwierdziliśmy że musi do nas dołączyć czworonóg. Tak trafiła do nas Nira – mała suczka w typie sznaucera miniaturowego. Była uroczą czarną kuleczką mieszczącą się na rączce, przeszliśmy z nią przez każdy etap jej rozwoju, a teraz to ona ustawia pod siebie nasze Rhodesiany.
.    Nasze zainteresowanie rasą Rhodesian Ridgeback zainicjował mój mąż – Adrian, to on opowiadał mi godzinami o wyjeździe do Afryki, które jest jego marzeniem i o rudych psach z pręgą które poznał u znajomych w Niemczech i pokochał. Po wielu miesiącach czytania o rasie postanowiliśmy że jesteśmy gotowi aby za 3 – 4 miesiące dołączył do nas Rhodesian. Nasz aktywny tryb życia i natura rudych psów świetnie do siebie pasowały. Wybór hodowli nie był łatwy, zależało nam na psie nie tylko pięknym i po utytułowanych rodzicach ale również bardzo istotny był charakter. Tak trafiłam na pięknego czeskiego psa jakim jest Buggi. Pasja do szkoleń, piękny wygląd i jego praca w kynoterapii z dziećmi po prostu mnie urzekła. Zaczęliśmy szukać szczeniąt po nim w Polsce.W dniu moich urodzin postanowiliśmy pojechać po małą Shanę na drugi koniec polski. Na miejscu poznaliśmy mamę Ezę oraz Panią Anię i Pana Krzysztofa Szweda.
.    W ten oto sposób 07.02.2014 roku rozpoczęliśmy przygodę z Rhodesianem, wystawami i hodowlą. Nasza duma gdy miała 10 miesięcy i 13 dni na wystawie w Sopocie gdzie oceniała ją czeska znawczyni rasy Lenka Frncova, zastała Młodzieżowym Zwycięzcą Klubu psów gończych. W wieku 11 miesięcy i 24 dni Shana została nowym Młodzieżowym Championem Polski, w wieku 15 miesięcy i 1 dzień rozpoczęła dorosły Championat Polski w Gdyni. Przygodę ze sportem i związanymi z tym zawodami rozpoczęliśmy, gdy Shana skończyła 19 miesięcy. Jest kursantką w szkole dla psów „ UniwerPSYtet” i pod czujnym okiem Małgorzaty Jędrzejczak przygotowujemy się do egzaminów nie tylko z posłuszeństwa, ale także z kynoterapii. Chcemy aby psiaki z naszej hodowli były psami pracującymi. Pierwsze zawody z posłuszeństwa na luzie odbyły się w Stargardzie Szczecińskim w których nasz rudzielec zdobył 206/210 pkt, następnie brałyśmy udział w zawodach Top Speed Dog gdzie gdzie zdobyłyśmy kwalifikację do zawodów Master of TSD a na nich IV lokatę na Najszybszego Psa w roku 2015!!! Spędzamy aktywnie czas na rolkach, rowerach, w lesie czy też na spacerach po okolicznych łąkach. Gdy Shana miała niespełna 20 miesięcy wybraliśmy się w długą podróż na Śląsk, aby zobaczyć się z przyjaciółmi, a przy okazji spróbować swoich sił w II konkursowych biegach Rasy Rhodesian Ridgeback. Shana i tu pokazała klasę, był to pierwszy jej bieg za wabikiem, a zajęła IV miejsce w sukach. Za to na kolejnych w swoim życiu biegach coursingowych znając już zasady pokonała znacznie bardziej doświadczoną konkurencję zajmując I miejsce i tym samym zdobywając puchar Polski Północnej w biegach coursingowych! To Shana jest założycielką naszej hodowli i linii hodowlanej z której wywodzi się reszta naszych wspaniałych i uzdolnionych rudzielców.
Jesteśmy domową hodowlą zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce, dbającą o psychikę i charakter naszych psiaków.
.    Stale pogłębiamy naszą wiedzę na temat genetyki, dziedziczenia oraz hodowli aby posiadać solidny fundament do odpowiedniego kojarzenia psów. Wybór reproduktora rozpoczynamy na wiele miesięcy przed planowanym skojarzeniem, analizując starannie każde wady, zalety i badania psa jak również pełen jego rodowód wraz z poszczególnymi przodkami. Podstawą jest jednak jego charakter, psychika i temperament.
   Dążymy do tego aby psiaki z naszej hodowli były psami łagodnymi i podatnymi na szkolenia będącymi również kwintesencją rasy: budowa, muskulatura, elegancja, majestatyczność, wytrzymałość i szybkość oraz prawidłowa długa pręga z koronami. Wiodącym aspektem jest również zdrowie przyszłych Rhodesianów. Psy w naszej hodowli są badane pod kierunkiem chorób i wad genetycznych. Badamy nie tylko dysplazję stawów biodrowych i łokciowych ale również osteochondrozę stawu ramienno – barkowego, hormon tarczycy, oczy oraz serce jak również przeprowadzamy także badania okresowe takie jak USG narządów wewnętrznych i pełną biochemię krwi.
.    Nabywcom szczeniąt od nas służymy radą na każdym etapie wychowywania malucha o każdej porze dnia i nocy. Pomożemy i doradzimy w szkoleniach wystawach i kształtowaniu malucha aby wyrósł na wspaniałego reprezentanta rasy, ale przede wszystkim na przyjaciela na długie lata.